ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Botoks Öncesi ve Sonrası

Botox (Botoks) uygulaması öncesi dikkat edimesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

1 ) Aspirin ya da aspirin türevi kimyasal maddeler içeren ilaçları kullanmamak

Non-steroidal, yani asprin türevi ilaçları, botox uygulamasından yaklaşık bir hafta öncesinden kullanmayı bırakın. Bu tarz ilaçlar, ciltte morarma ve şişkinlik olma olasılıklarını arttır. Ancak bu durum, uzun vadeli değildir ve kalıcı olmaz.

2 ) 10 gün önce alkol tüketimini durdurun

Uygulama yapılmadan önce yaklaşık 10 gün süre ile alkol tüketmeyiniz. Alkol, kan akışı düzenini bozarak, kanama veya çürüme şeklinde oluşacak risk durumlarının meydana gelme ihtimalini arttırabilir.

3 ) Hangi durumlarda botoks kullanılır?

Nörolojide spastik kas sorunlarının ortadan kaldırılmasında ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavisi amacı ile uzun zamandır uygulanmaktadır.

Kozmetik dermatolojide ise, en çok ciltte meydana gelen kırışıklıklarının minimum seviyeye indirilmesi ve bazı kişilerde daha çok görülebilen aşırı terlemelerin (Hiperhidrosis) ortadan kaldırılması amaçları ile kullanılmaktadır.

4 ) Botoks kimlere uygulanır?

Botoks tedavisinde yaş aralığı oldukça esnektir. Tıbbi tedavi amacı ile, çocukluk yaşlarından beri uygulanabilse de, kozmetik amaçlı olarak 25 yaşından itibaren kullanımı tavsiye edilmektedir. Erken yaş gruplarında, çizgilerin oturmasını önleyen bir önlem olarak, orta yaş gruplarında ise, tedavi edici fonksiyonlarından yararlanmak için uygulanmaktadır.
Botoks uygulatacak olan kişide, bir sinir veya kas hastalığı olmaması gerekir. Kan pıhtılaşmasını azaltan ilaçları kullanmak zorunda olan kişilerde, morarma fazlalaşacağından dolayı, kullanılan ilacın bırakılmasının ardından botoks yapılmalıdır.

5 ) Botoksun etki süresi ne kadardır?

Yaklaşık olarak 4ay ile 6 aycivarında bir etki süresine sahiptir. Yapılacak ilk uygulamada etki 4 5 ay gibi bir süre zarfında sonlanacak; yinelenen uygulamalarda ise bu süre, 6 8 ay gibi artarak devam edecektir.

6 ) Botoksun etki süresi uzatılabilir mi?

Botoksun etki süresi, kas uyumu geliştiği zaman uygulama sürelerinin arası açılır ve bazı bölgeler için endoskopik cerrahi işlemler sayesinde kalıcı hale getirilebilir.

Botoks uygulaması sonrası sık sorulan sorular;

1 ) İşlem sonrası spora gidebilir miyim? Yoga yapabilir miyim?

Botoks yaptırdığınız gün spor yapmayın.

2 ) Saunaya gidebilir miyim?

1 gün süre ile gitmeyin. Çünkü sauna şişliği artırır.

3 ) Kuaföre gidebilir miyim? Saçımı boyatıp, kaş aldırabilir miyim?

Aynı gün gitmemeniz gerekir. Eğer aynı gün içerisinde ikisine de gitmek istiyorsanız, ilk önce kuaföre ardından doktora gidin. Önce doktora giderseniz, kuaför randevunuzu iptal ettirmenizde yarar olacaktır. Aynı gün içerisinde saç boyamatmayın ve kaş aldırmayın.

4 ) Aynı gün cilt bakımı yaptırabilir miyim?

Aynı gün cilt bakımı yaptırmanız doğru olmaz. Cilt bakımını minimum 1 hafta sonra yaptırabilirsiniz. Eğer yaptırmanız gerekiyor ise, cilt bakımınızı dolgu veya botoks işleminden önce yaptırın.

5 ) Havuza ne zaman girebilirim?

Havuzdan mikrop kapma ihtimali yüksek olduğu için, en az 3 gün boyunca havuza girmemek gerekir. Bu durum, bütün iğneli işler için aslında geçerlidir.

6 ) İşlemden sonra hemen makyaj yapabilir miyim?

Makyaj malzemeleri ile beraber kullanılan fırçaları, oluşabilecek enfeksiyona karşı kullanmamanızı öneririz.

7 ) Güneşten koruyucu veya morarmayı önleyici kremler kullanabilir miyim?

Kullanabilirsiniz. Renksiz olan, güneşten koruyucu ve eczane ürünü kremler kullanılabilir.

8 ) Botox yaptırıldıktan sonra, yatış pozisiyonu önemli mi?

Kesinlikle önemlidir. Uygulanan bütün işlemlerin ardından, 4 saat yüzüstü yatmamanız gerekiyor. Gece yüksek yastık ile sırt üstü bir şekilde yatmanız tavsiye edilmetedir. Oluşabilecek herhangi bir şişliği hafifletir.

9 ) Lazer yaptırabilir miyim?

Uygulanan işlemde ödem olduğu için, aynı gün içerisinde yaptırmayın. Lazer daha önce ya da botokstan 2 gün sonra yapılabilir.

10 ) Yemek, içki vb. etkiler mi?

Çok ciddi bir şekilde etki yapmaz. Yalnızca fazla tüketilen içki oluşabilecek ödemi artırır. Yemek yemek, herhangi bir problem oluşturmaz.

11 ) Botoks yaptırdıktan sonra hemen anlaşılır mı?

Klinikten çıktığınız zaman ‘Botokslu’ bir ifade de görünmüyorsunuz. Botoksun kas liflerinde oluşturduğu etkisi, 72 saatte başlayarak 14. gün en fazla oluşabilecek etkisine ulaşıyor. Uygun bir enjeksiyon ardından sizi görenler, canlı bakışlarınız ve dinamik duruşunuz nedeni ile, iyi dinlendiğinizi ve mutlu olduğunuzu düşünüyorlar.

12 ) İfademi kaybedip, şaşkın bakışlara sahip olma riskim var mı?

Elbette ki yok. Doğru doktorlar tarafından, uygun dozlarda yapılan uygulamalar ile, son derece sevindirici sonuçlar alabilirsiniz. Botoksun ilk uygulanmaya başladığı zamanlarda, bunu yaptırmanın farklılığının dikkat çekmesi nedeni ile, yüksek doz uygulanan enjeksiyonlarla uygulatan herkesde aynı ifade veya ifadesizlik oluşturuluyordu. Ancak günümüzde değişen estetik ve güzellik anlayışı ile beraber, kişiye özel, doğal görünümlü, yalnızca kusurların yok edildiği yaklaşımlar ile, ifadenizi kaybetme riskiniz bulunmamaktadır.

13 ) Botoks yaptırdıktan sonra yüzümde şişlik ve ya hissizlik olur mu?

Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu sebepten dolayı, uygulandığı bölgede herhangi bir şişliğe sebebiyet vermez. Hissizlik olayı ise, kesinlikle söz konusu değildir. Duyu sinirlerinin liflerine herhangi bir etkisi olmadığından dolayı, hissinizde bir değişiklik olmaz.

14 ) Botoks yaptırdım ertesi gün ne olur?

Botoksun etkisi, bir sonra ki gün görülmez. İlaç 3. gün etkiye başlar, en iyi görüntü 2. veya 3.haftadan sonra görülür. Bu dönem içerisinde yapılacak olan kontrollerinizde, uygun dozajlama ve rötuşlar yapılarak, ideal sonuçlar ortaya çıkar.

15 ) Botoks yaptırsam aynı gün çalışabilir miyim ?

Botoks iş süresinin kaybına sebep olmaz. Uygulamadan hemen sonra çalışılarak, günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

16 ) Yıkanabilir miyim?

Elbette ki, bir iki saat sonra yıkanabilirsiniz.

17 ) Botoks uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur mu?

Öyle bir şey söz konusu değildir. Kırışıklıklarınız zaman geçtikçe, tedavi öncesi durumuna geri döner. Botoks, uygulamasına devam ettiğiniz sürece, kırışıklıklarınızın ilerlemesini durduran etkili bir korumadır.

18 ) Botoks yeni kırışıklıklara yol açar mı?

Tabiiki de açmaz. Botoks uygulamasının ardından, kişiler kırışıklıklarına daha önceden hiç olmadığı kadar dikkatli baktıklarından dolayı, öyle olduğunu zannederler. Aynı zamanda kaşlar, doğal haline göre çok fazla kaldırıldığı zaman, böyle bir durum görülebilir. Bu, kişinin kendi tercihi ile meydana gelen bir durumdur.

19 ) Botoks migrenime iyi gelir mi?

Botoksun uygulama alanlarından birisi de, migren tedavisidir. İlk önce migrenin, ilgili doktor tarafından doğal nedenlerin, birbirinden ayırıcı teşhisi yapılması gerekir. Gerilim tipi baş ağrısına sahip olan migren hastalarında, botoks uygulamaları oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Diğer Yazılar

Botoks Zararlı Mıdır?

Evet botoks bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Yan etkileri ile beraber zararları arasında, gıda zehirlenmesinde bahsetmek doğru olur. Boto...Detaylı Bilgi

Botox nasıl yapılır?

Botoks, uygulanan bölgede bulunan kaslardaki kas bağlantıları ve sinir bloke olur. Bu nedenden dolayı, kasılmalar önlenmiş olur. Sinir...Detaylı Bilgi

Botox nedir?

Botox, yüzde ve boyunda meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırmak için uygulanan, alternatif bir tıp y&ou...Detaylı Bilgi