ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Botoks Zararlı Mıdır?

Evet botoks bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Yan etkileri ile beraber zararları arasında, gıda zehirlenmesinde bahsetmek doğru olur. Botoksun bilinen yan etkilerinin arasında, felçten söz edilebilir.


Bilinçli kullanım ile, botoksun yararları kaslarda zayıflamayı engellemesi de bulunmaktadır. Botoksun yararlarının içerisinde, çizgilerin düzeltilmesi, yüzde meydana gelen kırışıklıkların düzeltilmesidir. Çalışma şeklini: botoks ile kaslara, sinirler aracılığı ile gönderilen sinyaller, ulaşmadan önlenmektedir. Bu durum, botoks uygulanmış olan kas da, bundan sonra kırışıklık oluşmasına bir müddet müsaade etmeyecektir. Genel bir şekilde, uygulamanın yapılmasında gerekli olan bölgeler, alın bölgesi ile göz çevresidir.


En çok uygulanan yöntem olan botoksun, bilinen çok fazla zararı vardır. Hatta zararın yanında yararı oldukça azdır.
Herkes tarafından istenilerek yapılan bu uygulamanın, yüzde bulunan bütün yaşlılık bulgularını en rahat ve en pratik bir şekilde ortadan kaldırıldığı belirtiliyor. Botoks, düşünüldüğünden çok daha fazla ciddi bir uygulama olmak ile beraber, doktora danışmadan kesinlikle yaptırılmamalıdır. Botoks, güvenilir ve uzman kişiler tarafından uygulandığı müddetçe, meydana gelecek zararlar minimum seviyeye iner.


Botoks, minik dozlarda adaleye enjekte edildiği zaman, ilaç adalenin kasılmasına neden olan hareketi engeller. Botoks bu şekilde gözlerde, alında ve dudak çevresinde meydana gelen kırışıklıkları belirsizleştirir. Uygulanılan tedavi ise, yaklaşık 3 ile 4 ay gibi bir süre içerisinde etkisini korur.


2 ) Ucuz etin yahnisi
Botoks uygulaması yapan bazı merkezler, normale uygulamaya göre çok düşük fiyatlar istemektedir. Botoks yaptırmaya kararlıysanız, kesinlikle araştırmadan yaptırmayın. Çünkü ucuz olan bu ilaçlar sadece sudan ibarettir. Ve bu durum da, ispat edilmiştir. Botoks uygulaması, uzman olmayan vasıfsız kişiler tarafından yaptırıldığı taktirde, çok zararlı hale gelerek, felce bile sebebiyet verebilir. Size, botoks adı altında serum ya da su enjekte edilebilir. Bu tarz, gerekli ilaç harici başka sıvıların vücuda aktarıldığı durumlarda, botoks zehirlenmelere de sebep olabilir. Güvenilir bir doktor tarafından, görüş alınarak, ardından sizde oluşabilecek yararlarını ve zararlarını öğrenerek karar vermek, çok daha doğru olacaktır. Aynı zamanda, doktorunuz size sigara, alkol, tüketimi ile ilgili olarak da bilgi verecektir. Bir iki dakika sürecek olan bir uygulama ile, hayatınızı karartmayıp dikkatli karar vermelisiniz.

3 ) Göz kapakları düşebilir
Botoks, bakteri içerisinde var olan bir protein Clostridium botulinum’tan oluşmuştur. Yüz hatları üzerinde, asimetri ile beraber gözkapaklarının düşmesine de sebep olabilir. Uygulanan Botoks, göz kapağına yakın olan bir noktaya doğru kayması halinde, üst göz kapağının geçici bir süre ile aşağıya doğru sarkması gibi bir durumda meydana gelebilir. Ancak bu durum, çok az kişide meydana gelen bir yan etkidir Uygulama esnasında herhangi ağrı hissi duymazsınız.

4 ) Yan etkileri oluşabilir
Netice olarak Botoks, bir ilaçtır ve doğal olarak, onun da bir takım yan etkileri bulunur.
Botoks enjeksiyonlarının, oluşturduğu etkileri kalıcı olmadığından dolayı, önemli yan etkileri oldukça azdır. Enjeksiyon uygulanan küçük noktalarda çürüme ve kızarıklık görülebilir. Aynı zamanda, baş ağrısı da karşılaşılan bir yan etkidir.. Botoks, hamile olan anne adaylarında ya da hala bebek emziren kadınlara uygulanmaz. Nöromüsküler yani sinir ve kaslar ile alakalı sağlık problemleri, ya da kanama sorunları bulunanlara, tedavinin uygulanması istenilen bölgede deri hastalıkları görülenlere, botox tedavisi uygulanmaz. Bu durumların dışında, botoks bir çok kişiye rahatlıkla uygulanabilen, pratik bir tedavi yöntemidir.

5 ) Sahte botoks var mıdır?
Son zamanlarda botoks ile aynı etkiye sahip olduğu söylenen çok fazla ürün piyasa mevcuttur. Botoks, kaslara iğne ile enjekte edilmelidir. Halbuki alınan kremler, yalnızca cildin üzerinde meydana gelen ince kırışıklıklara karşı etkili olabilirler. Botoks ise, dinamik kaslara bağlı bir şekilde meydana gelmiş olan derin kırışıklıklar için etkili bir uygulamadır. Kısacası hiçbir botox etkili krem olarak piyasada satılan ürün veya kremler, botoks etkisine sahip değildir.

6 ) Ne zaman tehlikelidir?
Botox uygulanacak hastalarda 10 ile 15 gün öncesinden, kullanılmakta olan aspirin, E vitamini, gingko biloba, sarmısak tabletleri ve omega-3 kapsülleri gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımının durdurulması gerekmektedir. Kasları etkileyen kalsiyum kanal bloke edici ilaçları, aminoglikozid antibiyotikleri, içerisinde kinin ve pensilamin bulunan antibiyotikleri kullanan hastaların, uygulamayı yaptırmadan önce doktorlarından izin alması gerekiyor. Hamile anne adaylarının, emziren annelerin, kanı sulandıran ilaçlar kullananların ve pıhtılaşma problemi olan hastaların, bu uygulamadan olabildiğince kaçınmasında yarar var. Botoks uygulamasını, yalnızca deneyimli dermatologlar ile estetik cerrahlara yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Dikkat edilmemesi halinde, üzücü neticeler ile karşılaşabileceğinizi hatırlatıyoruz.

7 ) “Botoks enfeksiyona sebep oluyor”
İngiliz Haberinde botoks ile ilgili düşüncelerine yer verilen Plastik cerrahi uzmanı Barry Jones’un “Kalıcı uygulanan botoxlar uzun süreli olduğu zaman vücuda zarar veriyor. Enfeksiyonlara sebep oluyor ve kişiyi rahatsız ediyor. Eğer bu botoxları bücuttan çıkartmak için bıçak altına yatarsanız, durumu iyileştiremezsiniz. Aksine, sağlığınızı daha da kötü hale getirirsiniz. Bu soruna ne yazık ki şuan için bir cevap yok” şeklinde ki ifadesine da yer veriliyor.

Diğer Yazılar

Botoks Öncesi ve Sonrası

Botox (Botoks) uygulaması öncesi dikkat edimesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar; 1 ) Aspirin ya da aspirin türevi kimyasal maddeler...Detaylı Bilgi

Botox nasıl yapılır?

Botoks, uygulanan bölgede bulunan kaslardaki kas bağlantıları ve sinir bloke olur. Bu nedenden dolayı, kasılmalar önlenmiş olur. Sinir...Detaylı Bilgi

Botox nedir?

Botox, yüzde ve boyunda meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırmak için uygulanan, alternatif bir tıp y&ou...Detaylı Bilgi