ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Botox nasıl yapılır?

Botoks, uygulanan bölgede bulunan kaslardaki kas bağlantıları ve sinir bloke olur. Bu nedenden dolayı, kasılmalar önlenmiş olur. Sinir uçlarında salgılanmakta olan, asetikolin olarak bilinen bir maddenin salınması engellenir. Bu nedenle de, botox yapılan bölgenin, cilt kırışıklıkları giderilerek, deri daha fazla gerginlik kazanmış olur. Botox uygulama işlemi oldukça basittir. Aynı zamanda botox uygulamaları ofis ortamında yapılabilmektedir.

Botox uygulaması esnasında, anestezi yapmaya gerek yoktur. Botox uygulaması, oldukça acısızdır ve uygulama sonrası enjeksiyon yerinde herhangi bir iz kalmaz. Uygulanacak olan bölge temizlendikten sonra, ince uçlu iğneler yardımı ile, kas içine küçük dozlarda ilaç enjekte edilir. Bu uygulamanın tamamlanması için 10 dakika ile 15 dakikalık bir seans yeterli olur. Uygulamanın ardından, botox yapılan bölgede herhangi bir değişiklik olmaz ve günlük normal aktivitelere hemen dönülebilir.

Botoks Kaş Kaldırma Uygulaması
Botoks ile kaş kaldırma, yeni uygulanan bir teknik değildir. Doktorlar dünyanın hemen her bölgesinde, bu uygulamayı çok uzun zamandır yapmaktadırlar. Bununla birlikte, bu tedavi bir çok tuzak ile doludur. Uygulama esnasında, kaşın olması gerektiğinden çok daha fazla kaldırılması ve kavisli hale getirilmesi, kadınlarda “şaşkın” ya da “sinirli” bir yüz ifadesine sebep olabilmektedir. Sık görülen bir başka problem ise, medikal kaş depresyondur.

Botoksun çok fazla miktarda kullanılması durumunda, kişide sert bir görüntüye sebep olmaktadır. (Mesela, Nicole Kidman’ı düşünün) Neyse ki enjeksiyon yöntemlerinin ilerlemesi ile,  doğal halini kaybetmiş sert yüz ifadeleri de ortadan kaldırılabilmektedir. Kişinin istediği ideal kaş şekline ulaşabilmesi için, dikkatli bir şekilde doğru olan kısmi bölgelere enjeksiyon uygulaması yapılarak, gerçek ve doğru bir kaş kaldırma operasyonu yapılmalıdır.

Şayet, botox uygulamasının öncesinde ve sonrasında çekilmiş olan fotoğraflara bakılırsa, kaşların gerekli olan ölçüde kaldırılarak, bu durumda yüzün daha anlamlı ve çekici bir ifade de olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda, gözlerin de normale istinaden, biraz daha büyük ve güzel göründüğü de hemen dikkat çekecektir. Basit bir uygulama ile, daha parlak, çekici ve etkileyici gözlere sahip olarak, kadınsı bir güzelliğe kavuşmak mümkün olacaktır.

Enjeksiyonlar, erkek bireylerde, daha kadınsı bir görüntü ve ifadeye sebep olmaması için, bayanlara göre daha farklı bir yöntem ile uygulanır. Çünkü erkeklerde, kaşlara olması gerektiğinden daha fazla kavis verilmemesi gerekir.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Botoks uygulaması
Göz çevresi kırışıklıkları için yapılan botoks uygulması , iki kaşın arasında meydana gelen kırışıklıkların, alında oluşan yatay çizgilerin ve göz kenarında meydana gelen kırışıklıkların (kazayağı kırışıklıkları) ortadan kaldırılması için, oldukça etkilidir. Uygulanan diğer bölgeler ile beraber kolaylıkla uygulanabilir. Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar için botoks uygulaması, iğne ile yapılır. Etkisi ortalama 4 gün ile 7 gün içerisinde ortaya çıkar. 3.hafta da kontrol edilir ve 6 aydan önce tekrar yapılmamalıdır.

Kaz Ayakları İçin Botox uygulaması

Genel olarak yüzün üst kısmına, kaz ayağı kırışıklıklarına, kaş arasında meydana gelen dikine çizgiler ve alında oluşan yatay çizgilere uygulanır. Kırışıklar haricinde botoks, kişiye yorgun bir surat ifadesi veren kaş düşüklüğünün tedavisi amacı ile de, kaş şekillendirme (kaş kaldırma), kızgın surat ifadesine neden olan, özellikle mimik kaslarının hareketine doğru oranla meydana gelen alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarları botoks tedavisine oldukça memnun edici cevap vermektedir.

Botoks, alın ve göz kenarında oluşmuş olan çizgileri azaltma, kaz ayaklarında meydana gelen çizgileri yok etme, çatık kaş izini ortadan kaldırma gibi fonksiyonları ile bilinmektedir. Kaz ayakları bölgesine uygulanan botox, yaklaşık olarak 3 gün ile 7 gün içerisinde net bir şekilde oturur. Uygulanan bu botoksun etkisinin süresi, yaklaşık olarak 4 ay ile 6 ay arasında sürmektedir.

Kaş arası İçin Botox uygulaması

Kaş arası botoksu tedavisinde uygulanması, sinirler ile kasların arasında bulunan uyarıları, kesintiye uğratmasından dolayı meydana gelmektedir. Kesintiye uğramış olan sinirlerde kasları uyaramayarak, kasların serbest kalmasına olanak sağlıyor. Özetleyecek olursak, tabiri caizse kırışık olan bölgeyi felç ediyor. Bu da, alın derisinde meydana gelmiş olan kırışıklıkların, kaş arası çizgilerinin ya da cildinizin mimiksiz ve düzgün bir görüntüye kavuşmasını sağlıyor. Botoks uygulamasının etkisi, kalıcı değildir. Ancak sizi yaklaşık olarak, 4 ay ya da 6 aylık bir zaman dilimi içerisinde alın ve yüz ile alakalı kırışıklar ile uğraşmanızda kısa bir mola vermenize yardımcı oluyor.

Aşırı terleme, botox ile nasıl tedavi edilir?

Uygulama yapılacak olan bölgeye, uyuşturucu bir krem sürülerek, bölgenin uyuşturulması sağlanır. Uyuşturma işleminin ardından, bir iki dakika beklenir.

Botoks, derinin 1mm ile 2 mm altına uygulanır. Terleme yapan bölgenin hepsini kapsayacak bir şekilde, derinin altına enjeksiyonlar uygulanır.

Aşırı terlemeyi önlemek için yapılan botoxu, herkes, her yaşta yaptırabilir. Bu uygulamanın işlem süresi, yaklaşık olarak 5 dakikadır. Botoks, etkisini genellikle birkaç gün sonra gösterir.

Diğer Yazılar

Botoks Öncesi ve Sonrası

Botox (Botoks) uygulaması öncesi dikkat edimesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar; 1 ) Aspirin ya da aspirin türevi kimyasal maddeler...Detaylı Bilgi

Botoks Zararlı Mıdır?

Evet botoks bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Yan etkileri ile beraber zararları arasında, gıda zehirlenmesinde bahsetmek doğru olur. Boto...Detaylı Bilgi

Botox nedir?

Botox, yüzde ve boyunda meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırmak için uygulanan, alternatif bir tıp y&ou...Detaylı Bilgi