ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Botox nedir?

Botox, yüzde ve boyunda meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırmak için uygulanan, alternatif bir tıp yöntemidir. En çok, estetik ameliyattan bıçak altına yatmaktan korkan bayanların ilgilendiği ve rağbet gösterdiği bir güzellik yöntemidir.

Botox vücutta hangi bölgelere uygulanmaktadır?
En fazla yüz bölgesinin üst kısmında bulunan kaş arası, boyun bölgesi ve gözaltında mimiklerden ve yaştan meydana gelen kırışıklıklara uygulanmaktadır. Son yıllarda, bayanların en fazla botox yaptırdığı yerlerden birisi de kaştır. Bayanlar kaşlarını kaldırtmak için uygulattığı bir yöntem halini almıştır. Biyopolimer, yani silikon kullanımının büyük yankılar uyandırması ile bazı ülkelerde yasaklanması üzerine, doktorlar yalnızca yüzün ülst bölgesinde kullanılmasını tavsiye etmektedir. Botox, gram(+), anaerobik bir bakteri tarafından meydana gelmektedir.

Kısaca uygulanacak yerleri tekrar sayacak olursak;

Kaş Arası Uygulaması
Alın Uygulaması
Göz Kenarı Uygulaması
Ağız Çevresi
Çene Uygulaması
Botox’un etkileri nelerdir?
Uygulanmakta olduğu küçük kas demetlerinin, kas ile sinir bağlantısını önleyerek, kasın kasılmasına engel olmaktadır. Sinir ucu bölgesinden nörotransmitter in salgılanmasına engel olarak, bu fonksiyonu oluşturur. Bu sayede, o kas demetinin üzerinde bulunan cilt kırışıksız kalırken, Botox uygulaması yapılan kas demetleri ise çalışma işlevine devam ederek, normal olan yüz ifadesini korumuş olur.

Botox’un uygulanma şekli nasıldır?

Kozmetik amaçlı kullanılan Botox uygulaması, oldukça kolay ve güvenilirdir. Çok minik iğneler ile minimum dozajda uygulanan Botox’un, yüzün belirli olan bölgelerine enjekte edilerek tamamlanır.

Botox, soğuk zincir ile özel şartlar altında iletilen ve şeffaf olan bir maddedir. Serum fizyolojik bir şekilde sulandırılır. Sulandırma işlemi sırasında, doktorların tercih etmiş olduğu çözücü düzeyleri her zaman birbirinden farklı olur. Genellikle, en az sulandırma dozu olan 1 ml serum fizyolojik oranı tercih edilmektedir. Böylece, minimum miktarda, yüksek doz Botox istenilen kasın içerisine, iğne ile enjekte edilebilir. Daha yüksek oranda çözücü kullanmanın dezavantajıları ise, ilacın yakın olan kaslara dağılarak, onlara engel olma riskini taşımasıdır. Botoxu uygulama anında, bir kısım hastaların karınca ısırması diye tabir ettiği, histe bir ağrı duyulabilir. Uygulama esnasında, herhangi bir anestezi  ya da uyuşturma gerektirmez, ve uygulamanın tamamlanmasının ardından, hasta günlük hayatına geri döner

Botox’un riski var mıdır? Her isteyen kişiye Botox uygulanabilir mi?

Tedavinin en kesin bir şekilde görünen yan etkisi, enjeksiyon uygulanan bölgelerde küçük çaplı kızarıklıkların oluşmasıdır. Hastaların, yaklaşık %10 civarında bir iki saat süren baş ağrıları da görülebilmektedir. Ancak, enteresan bir durum olarak, pek çok insan, baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve baş ağrısı tedavilerinde, ağrıyı geçirmesi için uygulandığı da görülmüştür. Minimum seviyede de olsa, göz kapağı sarkması gibi enjeksiyon yöntemi hatalarına bağlı olarak, bir takım tecrübesizliklerde olası bir durumdur. Botox yaptırdığı için, henüz ölen veya ciddi bir takım rahatsızlıklar geçiren birilerinin varlığından bahsetmemiz söz konusu değildir. Kısacası, oldukça güvenli olan bir maddeden yapıldığı rahatlıkla söylenebilir. Kas hastalığı olan ve hamile anne adaylarının, botox kullanmamaları da, ayrıca tavsiye edilmemektedir.

Botox tedavi yönteminde uyulması gereken kurallar nelerdir?

Öncelikli olarak, uygulanacak olan bu tedavi sırasında, enjeksiyonu kimin yapacağı çok önemlidir. Bu konuda uzman olan bir doktorun olması şarttır. Aksi halde, istemeden yanlış yere uygulanan madde, istenmeyen bir sonuç meydana getirebilir.  Aynı zamanda, yüzün hangi alanına uygulanacağı konusu da çok önemlidir. Gülümsemeyi etkilediğinden dolayı, yüzün alt bölgesine uygulanması iyi neticeler vermemektedir. Botox, genellikle kırışık ya da gıdı sorunları olan kadınlara yönelik bir tedavi yöntemidir. Botox yalnızca belirli kasları gerginleştirebilmektedir, bunun dışında ciltte bulunan herhangi bir hasarı ya da genetik yaşlanmayı önlememektedir.

Botox’un Kollajenden ayrılan yönleri nelerdir? Hangisini kullanmak daha avantajlı olur?

Bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kollajen, kırışıklıkların içerisini dolduran bir maddedir. Botox ise, yüzde var olan kasları belli bir müddet için dondurarak gençleştiriyor. Hangisini uygulatacağınuza karar vermek için, ilk önce uzman doktorunuzun yüzünüzü inceleyerek, neticesinde karar vermesi daha doğru olacaktır.

Botox’un kullanım ömrü nedir

Botox, yüze uygulandıktan yaklaşık 24 saat ile 72 saatin ardından, görsel bir şekilde etkisini belli eder. Aynı şekilde yaklaşık 7 gün ile 14 gün içerisinde de, etkisi net bir şekilde ortaya çıkartır. Botox, terleme ile beraber vücuttan atılmaktadır. Buda, yaklaşık olarak 8 ay gibi bir zaman almaktadır. Yalnızca yüze  15 dakikada uygulanan bir tedavi de, 6 ay süre ile etkisini devam eder.

Botox yaptırmanın yaşı var mıdır?

Botoks 25 yaş ve üzeri bütün herkese uygulanabilinecek bir yöntemdir. Üst limiti yoktur. Yüzümüzde kırışıklıklar oluşmadan önce, yılda 1 ya da 2 kez, daha çok yaz mevsimine g yapılmasriş yapılırken uygulanması daha çok tavsi ye edilmektedir. Kolay bir örnek verecek olursak; düz bir kâğıt sizin deriniz, eliniz de kaslarınız olsun. Kâğıt, elinizde avuç içinde durduğu zaman parmaklarınızı oynatmaya kalkarsanız, kâğıt kırışmaya başlar. İşte bu olay, yüz mimik kasları ile üzerinde bulunan deri içinde geçerlidir.

Hamileler Botox yaptırabilir mi?

Her zaman için geçerli  olduğu gibi, bir çeşit ilaç olması nedeni ile, hamile anne adaylarında ve emziren annelerde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun haricinde, mikrobik enfeksiyon rahatsızlığı geçiren ve antibiyotik ilaç tedavisi uygulanan kişilerde de kullanılmaması önerilmemektedir.

Diğer Yazılar

Botoks Öncesi ve Sonrası

Botox (Botoks) uygulaması öncesi dikkat edimesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar; 1 ) Aspirin ya da aspirin türevi kimyasal maddeler...Detaylı Bilgi

Botoks Zararlı Mıdır?

Evet botoks bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Yan etkileri ile beraber zararları arasında, gıda zehirlenmesinde bahsetmek doğru olur. Boto...Detaylı Bilgi

Botox nasıl yapılır?

Botoks, uygulanan bölgede bulunan kaslardaki kas bağlantıları ve sinir bloke olur. Bu nedenden dolayı, kasılmalar önlenmiş olur. Sinir...Detaylı Bilgi