ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Çene Eklem Rahatsızlığı Tedavisi

Dişlerinizi sıkıyor musunuz?
Diş sıkma ve gıcırdatma, gece ya da gündüz kontrolsüzce yapılabilen bir sorundur Bu durum toplumuzda yetişkin olan bireylerin büyük bir kısmında mevcut olup ve çoğunlukla çeşitli olumsuz belirtiler vermeden farkına varılabilen bir durum değildir. Hastayı hekime getiren durumlar içerisinde dişlerde hassasiyet, aşınma, sallanma ve kırılma, diş sinirlerinde nekroz, çevre bölgelerde yaralanma, temporomandibular sorunlar, baş ağrısı ve işlev bozukluğu bulunur. Çocuklarda gözlemlenen diş sıkma ve gıcırdatma durumları ise, normal bir dönem olarak kabul edilir ve o şekilde değerlendirilir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatmanın Sebepleri
Diş sıkma ve gıcırdatmanın çeşitli sebepleri mevcuttur ve bu sebepler içinde; stres ve kişisel özellikler, uyku düzeni, uyku sırasındaki solunum yetersizlikleri, travmatik yaralanmalar, merkezi sinir sistemi sorunları, yasadışı ilaç kullanımı, ilaç tedavileri, alkol, kafein ve sigara kullanımı gibi etkenler bulunur.

Çene Eklem Rahatsızlığı (Temporomandibular Rahatsızlık) Ne Anlama Gelir?
Çene eklem rahatsızlığı, çiğneme kasları, çene eklemi, baş ve boyun kaslarının bir bölümü, eklem bağları, dişler, yanak, dudak ve tükürük bezlerinden meydana gelen sistemi etkileyen sorunları içeren kompleks yapıdaki sorunlardır. Çene eklemi rahatsızlığı şikayeti ile diş hekimlerine gelen hasta sayısında her geçen sene belli bir artış olmaktadır. Bu artışın sebebi ise bu rahatsızlığın eskiden var olmamasından kaynaklanmaz, diş hekimlerinin ve kulak burun boğaz uzmanlarının bu konu ile alakalı bilgi seviyelerinin çıta atlamasuyla bu rahatsızlıkları teşhis edebilmelerinden dolayıdır.

Çene Eklem Rahatsızlığının Belirtileri Kendini Nasıl Gösterir?

Temporomandibular (çene) eklem rahatsızlığının birçok işaret ve bulgusu bulunur. Bunlar ise aşağıdaki gibidir:

Kulağın ön kısmında, çene ekleminde, yüz-boyun kaslarında ve şakaklarda bir anda başlayan ya da yavaş yavaş oluşan ağrı,
Yüzde ağrı ve yorgunluk hissi,
Çiğnerken ya da konuşurken ağrı ve yorgunluk,
Esnemede ve ağız açmada zorluk,
Ağız açıp kapatırken tıklama, takırtı sesi,
Kısıtlı ağız açıklığı ya da çene kilitlenmesi,
Çenenin tek tarafa doğru kayarak açılması,
Yüzde şişlik,
Dişlerde ağrı,
Dişlerde normal kapanmama hissi,
Kulaklarda ağrı,
Kulaklarda çınlama,
Kulaklarda duyma sorunu,
Baş ağrısı,
Göz çevresinde ağrı ve basınç,
Baş dönmesi.
Çiğneme kasları ile alakalı ağrılar, diş sıkma ya da gıcırdatma içerisinde bu kasların fazla çalışmasından kaynaklanır; baş-boyun ve baş ağrısına da yol açabilir. Çene eklemi ile alakalı ağrılar ise, çene eklemi içindeki sert ve yumuşak dokuların değişikliğinden meydana gelir.
Çene Eklem (Temporomandibular) Rahatsızlıklarının Sebepleri Nelerdir?

Çene eklem rahatsızlıkları, çok nedenden dolayı olabilir. Bu sebeple de bölgeyle ilgili çok sayıda hastalığı kapsar. Genel görüş birkaç etkenin beraber hastalığı oluşturabildiğidir. Bu etkenlerden bazıları ise;

Çenelere gelen direkt travma (kaza, darbe, sportif yaralanmalar, düşme, çarpma),

Ağzın uzun süre çok açılması gereken diş tedavileri,

Genel anestezi esnasında ağzın aşırı derecede açılması,

Diş sıkma ya da gıcırdatma, dudak ısırma, tırnak yeme, sakız çiğneme gibi eylemler,

Alt ve üst dişler arasında normal olmayan ilişki.

Teşhis Nasıl Konur?

Çene eklem rahatsızlıklarının tanısında önemli olan nokta, diş hekiminin bu bilgileri doğru bir şekilde değerlendirmesi ve ayırıcı teşhisi koyacak deneyim  ve bilgiye sahip olmasıdır.

Bu rahatsızlıkların klinik muayenesi, ortalama olarak 30-35 dakikada tamamlanır. Uzman diş hekimi, hastalardan sağlık problemleri ve ağız sorunları ile ilgili gerekli bilgileri alır ve ardından, çene eklemi ve baş boyun kaslarını da barındıran detaylı muayene ile sorunu saptama çalışır. Şayet gerekli olan durumlarda tanı için MRI ya da diğer görüntüleme teknikleri kullanılabilir.

Çene Eklemi Hastalıkları Tanı ve Tedavi Ünitesinde hastalar;

Fizik tedavi uzmanları
Diş hekimleri
Plastik cerrahlar
Psikiyatristler tarafından beraber değerlendirilmektedir.
 Gerek duyulur ise, diğer branş hekimleri ile de bağlantı kurmak gerekir.

Çene Eklemi Hastalıkları Tanı ve Tedavi Ünitesi’ne yönlendirilen hastalardan önce kendi şikayetlerini detaylı bir biçimde olarak tanımlayabilecekleri bir form doldurmaları istenebilir.
Daha sonra hastaların sorumlu doktor tarafından ağız açıklıkları ölçülür, mevcut ise eklem sesleri dinlenir ve el ile eklem detaylı şekilde olarak muayene edilir.
Yapılan öykü alma ve muayene uygulaması sonrası hasta sorumlu fizik tedavi öğretim üyesinin gözetiminde, diş hekimi, plastik cerrahi ve psikiyatriden gelen hekimlerce birlikte olarak değerlendirilir.
Bu değerlendirme neticesinde hastalardan şayet gerek görülür ise röntgen, MR, EMG, ısırma gücü ölçümü vb. tetkikler alınır ve hastalığın teşhisi konur.
Tanısı konan kişiler için ise, uygun olan tedaviye karar verilir ve uygulanır.
Bu tedaviler içerisinde;

Manuel tedaviler (manipulasyon, mobilizasyon, post-izometrik relaksasyon gibi)
İlaç tedavileri
Kuru iğneleme / Akapunktur
Lokal enjeksiyonlar
Eklem lavajı (eklem yıkama)
Eklem-içi enjeksiyonlar
Botulinum toksini enjeksiyonları
Özel çene egzersizleri
Çeneye yönelik fizik tedavi ve özel materyallerle eklem germe
Artrosentez
Splintler (çene içi plastik materyeller)
Gerekli diş tedavileri (diş hekimliğinde yapılır)
Psikiyatrik ilaç tedavileri ve psikoterapi (psikiyatride yapılır)
Cerrahi tedaviler (plastik cerrahide yapılır)
 Tedavi programına alınan kişiler, belirli aralıklarla kontrol muayenelerine çağrılır ve izlenirler.

Diğer Yazılar

Çene Eklem Rahatsızlıkları Nasıl Oluşur?

Çene eklemi ve çene kaslarıya ilgili sorunlar ve tedavisi, diş hekimliğinin kapsadığı alanlardan biridir. Çene eklemi alt v...Detaylı Bilgi

Ortodonti, Ortodontik Problemler ve Ortodonti Tedavisi

Ortodonti nedir? Ortodonti, diş hekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık dalı olarak t...Detaylı Bilgi