ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Çene Eklem Rahatsızlıkları Nasıl Oluşur?

Çene eklemi ve çene kaslarıya ilgili sorunlar ve tedavisi, diş hekimliğinin kapsadığı alanlardan biridir. Çene eklemi alt ve üst çenenin birleştiği kısımdadır ve çene kemiği ve kastan meydana gelen kompleks bir yapıya shaiptir Çene kaslarının kasılıması gevşemesi ve senkronize şekilde çene ekleminin hareketli kısımlarının hareketi sayesinde ağız açılıp kapanır, birey konuşma yetisi kullanabilir, besinleri çiğneyebilir, esneyebilir. Çene kaslarıyla eklemler beraber çalışır bu sebeple de birbirini etkiler. Örneğin, strese bağlı diş gıcırdatma ve kötü duruş kasları zayıf düşüren olaylardır. Bu durum, alt ve üst çenenin birbirine yaklaşmasına yol açar. Çeneler birbirine yaklaştığı zaman çene ekleminde basınç oluşur ve bu basınç alt dişleri yıpratır.

Çene eklemi rahatsızlıkları, baş ve boyun kaslarının bir bölümü, ligamentler (kemikleri bir ara¬da tutan sert bağ dokusu), dişler, yanak, dudak ve tükürük bezlerinden meydana gelen sistemi etkiler. Çene eklemi ile ilgili sorunlar yalnızca eklem bölgesinde olmak zorunda değildir; çenelerde, göz, kulak, burun, boğaz bölgelerinde de olabilir.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Sebepleri
Diş sıkma ya da gıcırdatma, dudak ısırma, tırnak yeme, sakız çiğneme alışkanlıkları
Yaralanma ve kazalar,
Duruş bozukluğu,
Çene kaslarının aşırı yorgunluğu,
Uzun süren diş tedavileri,
Genel anestezi verilirken çenenin aşırı derecede açılması sonucu,
Tek taraflı çiğneme alışkanlığı,
Bazı sistemik hastalıklar,
Psikolojik rahatsızlıklar,
Dişler arasında uyumsuzluk ve çapraşıklıklar.
Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Bulguları
Diş sıkma ve diş gıcırdatma ve bu sebeple ortaya çıkan çene bölgesinde veya yanaklarda hissedilen ağrılar,
Çene ekleminden kulak, boyun, dişler, hatta burun ve göze doğru devam eden basınç ve ağrılar,
Kulak çınlaması, baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunlar,
Çene hareketlerinde yetersizlik (çeneyi tam olarak açamama, ağız açılırken çenede patlama, gıcırdama, takılma, tek tarafa doğru kayarak açılması olması),
Esneme ya da yemek yeme esnasında ağzın ağrılı ve güç açılması,
Yemek yerken ısırmakta ya da ön dişlerle lokma koparmakta güçlük çekilmesi,
Devamlı ya da zaman zaman dişlerin kapanmasında farklılıklar olması (Dişler kapatıldığında üst çene ile alt çene arasında boşluk kalması, alt ve üst dişlerin birbirine denk gelerek düzenli bir kapanış yapamaması),
Yüzde ağrı ve yorgunluk hissi, şişlik,
Kulaklarda ağrı, çınlama ya da duyma sorunu,
Baş dönmesi, bayılma,
Dişlerin hassaslaşması, aşınması, kırılmalar ya da sallantılar oluşması.
Çeşitli durumlarda hastaların kulak-burun-boğaz uzmanları, nörologlar, fizik tedavi uzmanları ve psikiyatristlerden de yardım alınmasına ihtiyaç duyulabilir.

Muayene ve Değerlendirme
Çene eklemi ile alakalı klinik muayene, ortalama olarak 30-35 dakikada tamamlanır. Hekim muayenesi, çene hastalığının nedeninin kesin ve doğru olarak saptanması için oldukça önem teşkil eder. Kişinin tibbî geçmişi, genel anlamda sağlığı hakkında bilgi edinilmesine yardımcı olur. Belirtilerin çeşidi ve şiddeti de hekime önemli ipuçları sağlar. Hekim, muayene esnnasında palpasyon (dokunma) yöntemi ile kas ve çene eklemindeki ağrıyı, kas gerginliğini ve duyarlılığını kontrol eder. Bunun dışında küçük parmağını hastanın kulağına sokar ve çene ekleminin çalışmasının nasıl olduğunu fark etmeye çalışır. Steteskopla eklemdeki klik sesini alabilir. Ağızın ne kadar açıldığını cetvel ile ölçerek, muayene sorası çeşitli tanı testleri isteyebilir.

Tomografik ya da direkt film ile eklem hasarı, kırık, tümör olup olmadığını saptamak mümkündür. Manyetik rezonans (MR) da yumuşak doku hakkında ayrıntılı bilgi sağlar, disk ve lif hasarını ortaya koyar. Bunun dışında, hekim diş alçısı isteyebilir. Diş alçısında dişlerin kalıbı alınır ve alçıdan model yapılır. Bu kalıp mekanik bir hareket stimülatörüne aktarılır. Bu aygıt; alt çenenin hareketi, dişlerin bir araya gelebildiğini ya da gelemediğini ısırmanın eklem ve çevre kaslara olan zararını göstermede yardımcı olan bir alettir.

Bütün bu muayene ve tetkikler hastalığın sebeplerini, boyutu hakkında veriler sağlar ve ardından hekim en iyi tedavi yöntemine karar verir.

Tedavi Uygulamaları

Tedavinin asıl hedefi, çene eklemi içindeki basıncın düzenlenmesi ve normal çene işlevlerinin sağlanmasıdır. Çene eklemi rahatsızlıklarının tedavisinde hekimin tavsiye ve görüşleriyle birçok yöntem uygulanabilir. Çene eklemi rahatsızlıklarında tedavi için rahatsızlığa yol açan bölgesel faktörlerin düzeltilmesi (gerekli diş tedavileri), çene eklemine gelen aşırı kuvvetlerin meydandan kaldırılması için dental plak uygulaması, diskle alakalı bozukluklarda artrosentez olarak isimlendirilen eklem içi enjeksiyonlar yapılır. Ortopedik aparey (splint) kullanımı da hali hazırda var olan tedavi yöntemleri içindedir. Hasta eğitimiyle rahatsızlıkların kontrol altına alınabildiği de bilimsel araştırmalarla bildirilmiş bir veridir. Bu noktada hastanın belli önlemleri alması, önerilere uyması ve kendini koruması gerekir.

Hastanın tedavi sırasında uyması gereken öneriler ve alması gereken önlemler:

Dişlerini iyi korumalı, ağız ve diş sağlığını ihmal etmemek,
İyi çene pozisyonuna dikkat etmek,
Yumuşak yemekler tercih etmek,
Hekimin tavsiye ettiği çene egzersizlerini yapmak,
Ağrı için tıbbi tedaviye uymak, ilaçlarını düzenli bir şekilde almak.

Diğer Yazılar

Çene Eklem Rahatsızlığı Tedavisi

Dişlerinizi sıkıyor musunuz? Diş sıkma ve gıcırdatma, gece ya da gündüz kontrolsüzce yapılabilen bir sorundur Bu durum toplumuz...Detaylı Bilgi

Ortodonti, Ortodontik Problemler ve Ortodonti Tedavisi

Ortodonti nedir? Ortodonti, diş hekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık dalı olarak t...Detaylı Bilgi