ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Dişlerde İstenmeyen Lekeler Neden Oluşur?

İnsanların fiziksel olarak karakterlerini belirleyen bölgelerden biri olan dişler, temizlik ve hijyen bakımından oldukça dikkat edilmesi gereken yerlerdir. Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olup, estetik bir gülüşe sahip olmak, kişinin sosyal statüsünü de etkilediği gibi, kendine güvenini, insanlarla iletişimi ne bir o kadar etkiler. Bu sebeple de kendisine saygı duymak ve insanların da saygılı davranmasını isteyen her bireyin, diş bakımına ve temizliğine özen göstermesi gerekir. Düzenli bir biçimde diş bakımını yapmayan, günlük olarak tükettiği besinler ardından diş temizliğini yapmayan ve dişlerine zarar verecek özellikte besin tüketimi yapan kişilerde zaman ilerledikçe lekeler oluşacaktır.

Başlıca sebepler:

Oldukça fazla sigara ve alkol tüketimi,
Asitli içecek tüketimi,
Yeterli düzeyde diş bakımının gerçekleştirilmemesi,
Anne karnındayken annenin fazla miktarda yüksek etkili antibiyotik kullanması,
Genetik diş bozuklukları,
Yanlış diş fırçası ve diş macunu kullanımından dolayı diş minesinde meydana gelen aşınmalar,
Eskimiş olan protezler,
Aşırı florlu su tüketimi,
Yaşanan çeşitli kazalar sebebiyle dişlerin dış bölümünde meydana gelen çatlaklar,
İlerleyen yaşın etkisi ile dişlerde ortaya çıkan gri ve sarı lekelenmeler
Gelişim döneminde süt dişleri zamanında uygulanan antibiyotikler
Yüksek renklendirme oranına sahip olan (kiraz, vişne vb.) besinleri tüketmek
Çok fazla çay ve kahve tüketmek
Diş yapısına zarar verecek yapıda diyetler uygulamak


Diş rengi, dişin iç yapısının rengi ve diş yüzeyinde var olan dış renkleşmelerin bütününden meydana gelir. İçsel diş rengi, diş minesi ve dentininin ışığı dağıtma ve adsorbsiyon özellikleriyle yakından alakalıdır. Dişin dentin yapısının karakteri, genel diş renginin belirlenmesinde en önem etkendir. Dışsal lekeler, diş fırçasının ve diş macununun aşındırıcı etkisinin daha az erişebildiği diş bölgelerinde ortaya çıkmaya meyillidirler ve devamlı olarak sigara içme, tanen bakımından zengin gıdaların (ör. Kırmızı şarap) diyet ile tüketilmesi ve klorheksidin ve benzeri katyonik ajanların ya da kalay ve demir gibi metal tuzlarının besinler ya da çeşitli tedavilerde kullanılması ile bu renkleşmelerin meydana gelmesi ivme kazanır. Optimum diş rengi için, dişlerde meydana gelmiş dışsal lekeler diş taşı temizliği ve polisaj uygulamasıyla uzaklaştırıldıktan sonra, iç renkleşmelerin beyazlatılması için beyazlatma tedavisi yapılmalıdır. Diş rengi, dişin iç yapısının rengi ve diş yüzeyinde mevcut olan dış renkleşmelerin birleşiminden ortaya çıkar. İçsel diş rengi, diş minesi ve dentininin ışığı dağıtma ve adsorbsiyon özellikleriyle alakalıdır. Dişin dentin yapısının özellikleri genel diş renginin belirlenmesinde en önemli etkendir.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Ve Diş Lekelerinin İlişkisi


Genetik olarak ya da yapısal olarak ortaya çıkmayan ve sonradan meydana gelen diş lekelerinin kesin sebeplerinden biri de yanlış beslenme alışkanlılarıdır. Çok asitli yiyecekler, diş renginin değişmesine yol açan kiraz ve böğürtlen gibi besinler, çok fazla çay ve kahve tüketimi dişlerde lekelenme olmasına yol açar. Özellikle şekerli ve asitli besinler tüketildikten sonra lekenin ortaya çıkmasını önleyebilmek için dişler düzenli bir şekilde, diş yapısına uygun olan diş macunu ve diş fırçası ile fırçalanmalıdır.

İstenmeyen Diş Lekelerine Kesin Bir Çözüm Var mıdır?


Dişlerde lekelerin ortaya çıkmaması için beslenme alışkanlıklarına ve diş bakımına büyük bir titizlik göstermek gerekir. Fakat çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen lekelerin giderilmesi ve tekrar oluşmasını önlemek adına tedbirler alınması önemlidir. Diş lekeleri için kesin çözüm diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma tekniğidir. Dişlerde meydana gelen lekeye bağlı olarak uygulanan teknik lekelerin giderilmesinde etkili olur. Diş yüzeyinde meydana gelen lekelerin giderilmesi için tek başına diş fırçalama yeterli olmaz. Düzenli şekilde diş fırçalamak yalnızca leke oluşumunun önüne geçer. Fakat var olan lekelerin giderilmesi için farklı yöntemler uygulanarak yapılan bleaching yani diş beyazlatma yöntemi en kesin çözümdür.

Dışın iç ve dış yüzeyindeki lekeler beyazlatma yöntemi ile giderilmeyecek kadar fazla oranda ise dişe orijinal rengini tekrar kazandırabilmek için yaprak porselen uygulaması yapılır. Yapılan porselenler ışık geçirgenlik yapısına sahiptir, dişin üst yüzeyine çok ince bir tabaka halinde yapıştırıldığı için dişler oldukça doğal bir görüntüye sergiler. Diş lekeleri insanları hem fiziksel olarak, hem de psikolojik açıdan etkileyebilir bu sebeple de lekelerin giderilebilmesi için kesin çözümler tercih edilmelidir. Beyazlatma tekniği uygulanan hastalarda, beyazlama yüzdesi değişiklik gösterebilmektedir. Kişilerin dişlerinin iç ve dış yüzeyinde yer alan lekelenmenin oranı, dişin yapısı ve dişin minesidir. Bu sebeple farklılıklar meydana gelir.

Özellikle dişleri lekelenmeye meyilli olan çok fazla sigara tüketen ve diş yapısında sorun olan kişilerin diş bakımı ürünlerini doğru seçmesi gerekir. Diş yüzeyi hassas olan insanlar, dişlerde aşınma yapmayan diş fırçalarını ve diş macunlarını tercih etmeli, dişlerin bir bütün olarak yüzeyine nüfus etme özelliğine sahip olan özel fırçaları kullanmalıdır.

 


Diş Beyazlatma Yöntemi Lekelerin Giderilmesinde Ne Kadar Etkilidir?


Dişlerde zaman içerinde meydana gelen lekelerin giderilmesi ve dişlerin eskisinde daha beyaz olarak görülebilmesi için  diş beyazlatma tekniği oldukça etkili olan bir çözümdür. Diş beyazlatma iki farklı biçimde yapılabilir. Bunlarda ilki kişinin, doktor kontrolünde evde de yapabileceği, evde diş beyazlatma tekniği diğer ise daha kısa bir sürede beyazlık oluşmasını sağlayan ve kesinlikle bir diş hekimi tarafından yapılması zorunlu olan klinikte diş beyazlatma tekniğidir.

Klinikte yapılan diş beyazlatma tekniğinde diş hekimi tarafından, 1 saatte tamamlanan bir uygulamadır. Yapılan tek seans ardından dişlerde ortaya çıkan beyazlık gözle görülür şekilde fark edilir. Diş beyazlatma jellerinin üzerine özel ışınlar uygulanması ile yapılan bu yöntem diş beyazlatma adına kısa sürede oldukça etkilidir.Başka bir diş beyazlatma şekli olan evde diş beyazlatma tekniğinde ise; ilk olarak dişlerin yüzeyinde meydana gelen tartarla diş hekimi tarafından temizlenir. Daha sonra hastaların ağız ölçüsü alınır ve özel plaklar yapılır. Hasta kendi için özel olarak hazırlanan plakları ağzına yerleştirmeden önce beyazlatıcı özelliği bulunan jelleri plakaların iç tabakasına sürer ve plakaları ortalama olarak 6-8 saat boyunca ağzında tutar. Düzenli olarak sürdürüldüğünde evde diş beyazlatma yöntemi ile 1 hafta sonunda olumlu sonuçlar alınır. İlerleyen diş lekeleri için evde yapılan tedavi yeteri derecede etkili olmaz. Bu sebeple de ileri seviyede olan lekelenmeler için kesinlikle klinikte uygulanan tedaviler tercih edilmelidir.

Diş beyazlatma yöntemi için 3 farkı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; herhangi bir ışın tedavisinin yer almadığı, yalnızca beyazlatıcı jellerin ve plakların kullanıldığı kimyasal diş beyazlatma tekniği, yüksek enerjiye sahip olan özel ışınların kullanıldığı foto termal beyazlatma yöntemi, diş beyazlatma özelliği bulunan beyazlatma jellerinin, mavi ışık ve yeşil ışığın birlikte kullanıldığı fotokimyasal yöntemidir. İnsanların mevcut diş yapısına ve lekelenme oranına göre diş hekimi tarafından bu yöntemlerden hangisinin uygun olacağına karar verilir.

Diş Lekelerinin Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Çoğunlukla dişler zamanla sararmaya maruz kalabilir. Bunun temel sebebi kişilerin diş bakımına yeteri kadar özen göstermemesidir. Diş lekeleri çok farklı çeşitlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. fakat lekelerin oluşmasının önüne geçebilmek için en etkili çözüm düzenli olarak yapılan diş bakımıdır.

Diş lekelerinin meydana gelmesini önlemek için;
 

Sigara kullanmamak,
Çok fazla alkol tüketiminden uzak durmak,
Dişleri her öğünden sonra düzenli bir şekilde fırçalamak,
Diş bakımı yapılırken diş yapısına uygun olan ürünler tercih etmek,
Gereksiz yere flor tüketiminden kaçınmak,
Diş yüzeyini aşındıracak yapıda olan sert diş fırçaları kullanılmamak,
Dişin rengini değiştirebilecek yapıda olan yüksek pigmentli besinlerden uzak durulmak,,
Diş aralarında kalan besin artıklarını tam olarak temizleyebilmek adına diş ipi kullanılmak,
Diş beyazlatma yöntemi uygulandıktan sonra lekelerin tekrarlanmaması için düzenli diş bakımlarına devam etmek.

Diğer Yazılar

Diş Taşı Temizliği ve Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma uygulaması ve diş taşı temizliği birbirinde farklı yöntemlerdir, ayrıca uygulanış tarzı olarak değişiklik göster...Detaylı Bilgi