ANASAYFA KURUMSAL HEKİMLERİMİZ HİZMETLERİMİZ BLOG İLETİŞİM

Dişlerinizde etkili çözümler ve kapsamlı bir tedavi için ağız yapısı doğru incelenmeli, gerçekleştirilmesi gereken tedavi yöntemleri doğru belirlenmeli ve etkili bir yol haritası izlenmelidir. Appledent'in uzman hekimleri ile ağız sağlığınıza çok yönlü fayda sunan tedavi yöntemleri ve her açıdan güvenli çözümler elde edin...

İmplant
Estetik Diş Hekimliği
Porselen Lamina
Ortodonti
Gülüş Tasarımı
Kron Kaplama
Diş Protezi
Dolgu Türleri
Diş Beyazlatma
Kanal Tedavisi
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
Bonding
Ağız Kokusu
Gülüş Estetiği
Botox
All on four
Box (Kutu) Tekniği

İmplant

 

İmplant bugünün teknolojisi ile, doğal dişlere en yakın alternatiftir.

İmplant uygulanan diş, geleneksel köprü ve protezlere nazaran daha iyi konuşma

ve çiğneme işlevi sağlar. İmplant tekniği kişinin yüzünde doğal bir görünüm

elde edilmesini sağlar.

 

Günümüzde implantın, 21. yüzyılda üzerinde en fazla çalışılacak olan diş tedavi yöntemi olduğu ortaya çıkmaktadır.  Doğru tanı, yeterli bilgi, deneyim ve uygun ekipmanla yapıldığında diş implantı, hasta ve uzman açısından başarılı neticeler doğuran bir tedavi yöntemidir.Kısa bir tanım yapmak gerekirse; implant, eksik olan dişlerin işlev ve estetiğini yeniden sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

 

Dişler, yalnızca çiğneme işlevini yerine getirebilmek için değil; konuşmayı, estetik görünüşü, hatta kişisel

karizmayı da etkileyen organlarımızdır. Bu sebeple de düzgün ve estetik görünüş sergileyen dişlere sahip

olmak oldukça önem teşkil eder.

Günümüz teknolojisi ile diş kayıpları için kalıcı, fonsiyonel ve estetik çözümler mevcuttur.

 

İmplantoloji; bir, birkaç ya da daha fazla diş eksikliği mevcut olduğunda bunların yenisi ile değiştirilmesi için

güvenilir bir seçenek sağlar.

 

Üstelik bu implant,dişlerin yeni olmasına rağmen hem doğal ve estetik görünüp, hem de kişinin kendi dişi

gibi hissetmesine olanak tanıyan bir yöntemdir. Köprü ve protezlere nazaran daha iyi bir konuşma ve çiğneme

işlevleri sunar.  Güvenli bir implant meydana getirmek amacıyla yapılan çalışmalar 1809 senesinden beri sürer.

Bu gün, piyasada kusursuza oldukça yakın, 28 yıllık merkez takipleri olan implantların mevcut olması gibi,

nisbeten yeni implant markaları da mevcuttur.

Şayet, implant yerleştirmeye uygun oranda kemik mevcut ise ister tek diş, isterse birden fazla diş kaybında

her vaka için implant uygulaması yapılabilir.

 

İmplant vidaları belli bir kalınlığı ve genişliği olan titanyum yapılardır. Bu sebeple implant konulması düşünülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olmasına ihtiyaç duyulur. Mevcut olan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen durumlardan birisi olmaktadır. Bunların dışında, tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gereklidir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu koşulda, implant uygulamasına engel olacak bir üst yaş sınırlandırması yoktur. Fakat kemik gelişimi henüz tamamlamamış çok genç yaştaki hastalara uygulanması etik olarak tercih edilmeyebilir.

 

İmplant uygulamalarının  günümüzde kısa sürede tamamlanabilmesi artık mümkün bir durumdur. Hastanın diş ve kemik yapısına göre belirlenen operasyon yöntemine göre toplam süre değişebilmektedir. Çoğunlukla birinci operasyon sonrası 2. ayda işlem tamamlanır. Bu süre içerisinde geçici protezler ile hasta, günlük hayatına geri dönebilir. Uygun anestezi tekniklerinin kullanılması durumunda implant uygulaması esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Operasyon esnasında lokal anestezi yeterli olmaktadır. Çoğunlukla implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı, basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu ağrının, normal diş çekimi ardından hissedilen ağrıdan farklı olmadığını söylemektedir.

 

İmplantın Avantajları


İmplant kişinin, daha estetik ve daha doğal bir görünüm sahip olmasını sağlar.
 

İmplant üstüne yapılan total yani, damak, parsiyel ya da sabit protezler  hiç oynamaz. Tutuculuk maksimum orandadır.

 

Çekilmiş dişlerin bulunduğu kemik bölgelerinde zaman ilerledikçe madde kaybı meydana gelir ve kemikler gittikçe incelmeye başlar. Bundan dolayı da yüz profilinde çeşitli değişiklik ortaya çıkar. İmplantların yerleştirilmesi sayesinde, bu kemik kaybı önlenmiş olur.

 

Çiğneme işlevi düzelir ve bu sayede de daha dengeli ve iyi beslenme sağlamak mümkün olur. Bu şekilde iyi çiğneyememeye bağlı olarak ortaya çıkan mide sorunları giderilir. Doğal görünümün ve estetiğin sağlanması ile hastanın kendine güveni artarak, sosyal hayatında da daha etkin roller oynaması sağlanır.

 

Yapılan bilimsel çalışmalar, implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterir. Ancak unutulmamalıdır ki, her tıbbi operasyonda olduğu gibi %100 garanti vermek mümkün değildir. İmplant tedavisinin başarı oranı, implant  öncesi ve sonrasında ağız sağlığına ve temizliğine özen gösterilmesine, iyileşme döneminde alkol ve sigara kullanım miktarına, genel sağlık durumunun iyi olmasına, implantların steril koşullarda uygulanmasına, endikasyonun uzman tarafından doğru konulmuş olmasına doğrudan bir şekilde bağlıdır.

İmplant uygulamaları birtakım kompleks ve uzun süreli işlemlere dayanır. Bu sebeple de rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir maliyete yol açar. Diş implantlarının uygulanmasının ardından hasta tarafından temizliği, tedavinin bir parçası olarak görülmeli ve ihmal edilmemelidir. Vücuda göre yabancı cisimler olduğu düşünülürse, diş implantlarının bakım, temizlik ve kontrollerinin doğal dişlere  göre daha fazla önem arz ettiği anlaşılacaktır. İmplant üstü kullanılan proteze göre, uygulanacak temizlik ve bakım, hekim tarafından hastaya izah edilecektir.

 

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

Diş implantları, insan vücudu ile tamamen uyumlu olan minik titanyum vida ve üzerine gelen abutment ile birleştikten sonra bir kron uygulanmasıyla tedavi tamamlanır. Bahsettiğimiz titanyum vida, doğal diş kökünün işlevini görmek için geliştirilmiş, çene kemiğine son derece uyumlu olan yapay diş köküleri olarak tanımlanır. İmplant tedavisi bir ya da daha fazla meydana gelmiş diş kayıplarında rahatlıkla uygulanabilir. İmplant tedavisi olmuş kişi, aynı gün günlük hayatına dönebilir.İmplant tedavisine klinik koşullarda, lokal anestezi uygulanarak başlanmaktadır. Cerrahi işlemlere karşı kaygı duyan hastalarda ise sedasyon ve lokal anestezi uygulanarak implant yöntemine başlanır. Anestezi aşaması ardından cerrahi işlemle diş eti açılır ve çene kemiği ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan çene kemiğine ilk olarak küçük çaplı rehber deliği açılır. Daha sonra rehber delik yavaşça genişletilerek implantın yerleştirileceği forma uygun hale getirilir. Çene kemiğindeki deliğin aşamalı olarak genişletilmesi ile kemik üzerinde meydana gelebilecek travmatik etki de azaltılmış olur. Daha sonra çene kemiğinde açılan boşluğa implant vidalanarak yerleştirilir.

 

İmplant vidası yerleştirildikten sonra bölgedeki osseointegrasyonun yani, implantın kemikleşmesi için ve implant uygulanan bölgenin iyileşmesini beklemek için implantın üzerine muhafaza işlevi gören bir kapak vida yerleştirilir. Açılan dişeti dikilir ve kapatılır. Birkaç aylık bekleme sürecine geçilir. Birkaç ay ardından, koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir. Geçici kuron,dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak işlev görür. Dişeti şekillendikten sonra geçici kuron, kalıcı kuronla değiştirilir ve tedavi sonlandırılır.

 

İmplantların uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmeli?

İmplant uygulamalarının uzun ömürlü olabilmesi için ağız bakımına çok dikkat edilmelidir. Hekim kontrolleri de kesinlikle aksatılmamalıdır. Ağız bakımı söz konusu olduğunda, her ne kadar implant bir metalden yapılsa da, diş gibi çürüme durumu olmasa dahi bilinen diş eti hastalıklarının tamamı implant diş çevresinde de ortaya çıkabilmektedir. İmplant çevresinde oluşan dişeti ve kemik hastalıklarının en geçerli nedeni iyi temizlenmemesi neticesinde, o bölgede ortaya çıkan bakteri oluşumudur.İmplant çevresinin bakımı, tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçaları ve dişlerinin aralarını temizleyen arayüz temizleyicileri ile yapılmaktadır.

 

Kişinin evde yaptığı diş bakımı, tek başına yeterli olmayabilir. Kişi düzenli bir şekilde heklim kontrolüne gitmelidir ve dişlerin durumu takip edilmelidir. Diş hekiminin önerilerine kulak asılmalıdır. Ağız gargaralarının tavsiye edildiği şekilde kullanılması yardımcı olmaktadır. Ancak ağız gargarası kullanmak tek başına ağız ve diş bakımı için yeterli olmaz. Tüm bunların neticesinde implantlar için ağız bakımı normal dişler için uygulanan bakımdan pek farklı olmamaktadır. Hatta tamamen aynıdır bile denilebilir. İmplantları tıpkı ana dişlermişcesine fırçalamak, implant çevresini temiz tutmak ve düzenli olarak hekim kontrolünde gitmek, implant dişlerin uzun süreli kullanılabilmesi için oldukça önem teşkil eder.